Grécko pevnina
Grécko je štát ešte stále patriaci do EU. Viete si predstaviť, že by v našej krajine vládli ....? Tiež by sme boli zadĺženou krajinou na sto rokov. Veľa nám nechýbalo. Krásna grécka krajina rozkladajúca sa medzi Egejským a Iónskym morom je domovom aj obyčajných ľudí. Nie všetci majú hotel alebo lode. Ku Grécku bez pochýb patrí množstvo ostrovov v jednom aj druhom mori. Pod grécku správu patrí tiež Kréta a Pelopones. Veľmi veľa ľudí zo slovenska pozná polostrov Chalkidiki, ktorý sa rozkladá na severe Grécka, neďaleko druhého najväčšieho mesta Tesaloniki (po našom Solún). Sú to vlastne tri prsty siahajúce z pevniny do mora smerom na juh. Ten najvýchodnejší je pre turistov zatvorený. Toto územie zabrala pravoslávna gréckokatolícka cirkev. Na konci tohto územia sa týči nádherný kopec Athos, podľa ktorého je “prst“ a cirkevný štát na ňom pomenovaný. Západný prst sa volá Kassandra. Na ňom leží známe dovolenkové letovisko Polychrono. Mňa však toto územie veľmi neočarilo. Avšak stredný prst Sithonia, so známim letoviskom Sarti, je skutočná dovolenková lahôdka. Pri západe slnka na jar vidno zo Sarti krásne zasnežený vrchol Athosu, ako sa týči priamo z mora. V Sarti je dlhá piesočnatá pláž a v jeho okolí je množstvo rôznych malých pláží a pobrežných zákutí. Niekoľko kilometrov na sever od Sarti je aj známa pláž krabie diery. Je to lagúna so zaujímavými oblými kameňmi a bielym pieskom. Kúpať sa tam je skutočne rozprávkový pôžitok. Cítite sa tam ako v raji. Musíte však nájsť čas, keď tam nie je veľa ľudí. Najlepšie úplne na začiatku sezóny. Tiež sa musíte obrniť troškou trpezlivosti pri príchode k tejto pláži. Niekedy tam mladí ľudia stanujú na divoko a je tam po nich odpad rôzneho druhu.
Od Tesaloník smerom na juh po pobreží sa rozkadá Olympská riviéra. Kilometre rovín a dlhočizných pieskových pláží ťahajúcich sa pod najvyšším pohorím Grécka, Olymp. Ďalej smerom na západ, do vnútrozemia, blízko miest Trikala a Kalambaka sa rozkladá pieskovcové údolie Meteora. Je tam niekoľko kláštorov na nedostupných kopcoch. Prekrásne panorámy a dych vyrážajúci život mníchov v dávnych dobách. Dnes sú tam mnísi asi iba z dôvodu udržania príjmov z tejto atrakcie. Z tohto údolia pochádza aj pojem asketický život. Nakoľko sa v minulosti našli aj taký mnísi, čo chceli skutočne živoriť iba sami a s minimom jedla na nedostupnom mieste. Tak obývali diery v pieskovcových stenách. Je to skutočne zaujímavé, vidieť to na vlastné oči a predstavovať si tunajší život v minulosti. Asi sto kilometrov severozápadne od Meteory
sa v horách nachádzajú mestá Grevena a Kozani, kde je krásne jazero a horská príroda, akú poznáme aj zo stredného Slovenska. Keď pôdete od Olympu smerom na juh, teda cez mestá Kateriny, Leptokária či Nei Pori, cez úrodnú nížinu Larisa, dostanete sa do prístavného mesta Volos. Je to mesto veľmi podobné Tesalonikám. Je trrošku menšie a má aj menší historický či spoločenský význam. Avšak ja som sa tam cítil lepšie ako v Tesalonikách. Možno preto, že tiež pochádzam a žijem v podobne veľkom meste. Z tejto destinácie plávajú rýchle lode na Severné Sporady. To je Skiathos, Skopelos, Alonýsos. Od Volosu sa tiahne mohutný horský chrbát, ktorý vytvára krásny polostrov nazývaný Pelion. Je husto zalesnený. Na jeho konci sa vám ukáže nádherná scenéria malých neobývaných ostrovčekov. Z východnej strany sa Vám zas ukáže pohľad na Skiathos a Skopelos. Z Volosu je do Athén cca 250 až 300 km. Záleží na ceste. Vlak či autobus. Resp. autostráda alebo cesta vnútrozemím. Dialnice sú v Grécku ukrutne drahé a jazdí sa tam ako na pretekoch. Išiel som aj dialnicou aj vlakom. Dialnica vedie popri mori a je krásne vidno blízko ostrov Eviu. Tiež sa prechádza okolo známej úžiny Termopily ( tzv. teplé brány). Vlak medzi Tesalonikami, Volosom a Athenami je ok. Najspoľahlivejšie sú autobusy. Lístky majú už aj miestenku. Preto je lepšie si kúpiť lístok trochu skôr, aby ste sa do autobusu dostali.